Post Single Template - Szafarze Archidiecezji Lubelskiej

XII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚWIĘTEJ DO PŁOCKA

Dnia 14 czerwca br. w Płocku, w roku Jubileuszu Kościoła Powszechnego i 950-lecia diecezji płockiej odbyła się XII Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Hasłem były słowa: „Pielgrzymi nadziei – w drodze do Źródła”.

W pielgrzymce wzięło udział około 800 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej z 18 diecezji. Grupa 40 pielgrzymów Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej wraz z małżonkami oraz z duszpasterzem ks. Grzegorzem Bogdańskim i Siostrą Bożeną Bednarczyk FMM, Sekretarką Centrum Formacji Liturgicznej reprezentowała naszą Archidiecezję Lubelską.

Pielgrzymka miała charakter formacyjno-duchowy. Wydarzenie rozpoczęło się w katedrze płockiej, gdzie po rejestracji uczestników i zawiązaniu wspólnoty odbyła się pierwsza konferencja wygłoszona przez ks. dra Bartosza Leszkiewicza, nawiązująca do historii diecezji i dziedzictwa wiary.

Centralnym momentem pielgrzymki była Eucharystia sprawowana w bazylice katedralnej. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Liturgicznej. Koncelebrowali biskup płocki Szymon Stułkowski oraz księża towarzyszący pielgrzymom.

W homilii bp Rudolf przypomniał, że rola nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej ma swoje konkretne miejsce w strukturze Kościoła – wyrasta z potrzeby serca i służby. Wspomniał również, że tę funkcję podjęli nie dla zaszczytów, ale z miłości do sióstr i braci, którzy nie mogą uczestniczyć w Mszy Świętej – Żeby zanieść nadzieję, trzeba samemu żyć Eucharystią – mówił. Zwrócił też uwagę, że prawdziwa wielkość tej posługi leży w cichej, wiernej służbie tym, którzy najbardziej potrzebują obecności Chrystusa.

Nawiązując do logo Roku Jubileuszowego, mówił o potrzebie jedności i trzymania się krzyża – znaku nadziei. Tylko razem, wspólnie i trzymając się mocno krzyża, dotrzemy bezpiecznie do portu zbawienia – podkreślił. Przypomniał również, że Kościół to łódź, której sternikiem jest Jezus. – W tej łodzi są powołani szafarze, by służyć. Zanosić Komunię chorym i samotnym, to nie tylko wielka odpowiedzialność, ale i dar – mówił, zaznaczając, że szafarze stają się dłońmi Kościoła, który przychodzi do tych, którzy już nie mogą uczestniczyć w liturgii.

Zachęcał, aby budować mosty, nie mury. Między sobą, w rodzinach, parafiach. „Proszę, dziękuję i przepraszam” niech będą słowami, które te mosty pomagają stawiać – przypomniał, cytując papieża Franciszka. Na zakończenie podziękował wszystkim szafarzom i ich rodzinom za zaangażowanie. – Dziękujcie Panu Bogu za to powołanie i bądźcie świadkami nadziei – dodał.

Po południu uczestnicy przeszli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie konferencję „W drodze do Źródła” wygłosił ks. kan. dr Tomasz Brzeziński. Naszą pielgrzymkę zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz błogosławieństwo na posługę i szczęśliwą drogę powrotną do domu. Pomiędzy konferencjami szafarze mieli czas na wspólny posiłek, rozmowy i zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

Dziękujemy Panu Bogu za ten piękny czas duchowego umocnienia, odnowy, formacji oraz ks. Grzegorzowi za trud zorganizowania tej pielgrzymki.

s. Bożena Bednarczyk, FMM