Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej Archidiecezji Lubelskiej pielgrzymka Wąwolnica msza święta księża Eucharystia foto 21 Pielgrzymki Szafarzy

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej do Sanktuarium w Wąwolnicy

W sobotę 17 czerwca 2023 roku, we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, odbyła się XI Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy.

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej do Wąwolnicy: Ponad 800 pątników z 18 diecezji

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy odbyła się pod auspicjami krajowego duszpasterstwa służby liturgicznej, któremu przewodniczy Abp Józef Górzyński, Metropolita Warmiński wraz ze swoim współpracownikiem ks. dr. Krzysztofem Orą.

Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Metropolita Lubelski, Abp Stanisław Budzik i duszpasterze służby liturgicznej Archidiecezji Lubelskiej, ks. Grzegorz Bogdański, moderator centrum formacji liturgicznej i ks. Marcin Grzesiak, duszpasterz ministrantów i lektorów. Także w przygotowanie i przebieg pielgrzymki włączyli się alumni Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie oraz sami szafarze-gospodarze z parafii lubelskich: św. Antoniego, św. Maksymiliana Kolbego, św. Andrzeja Boboli, św. Józefa oraz z parafii z Konopnicy.

Na pielgrzymkę przybyło 800 pątników wraz ze swymi duszpasterzami z 18 diecezji. Zasługuje na uwagę fakt, że najwięcej szafarzy przybyło z archidiecezji warszawskiej około 260, z archidiecezji lubelskiej około 120 i z diecezji warszawsko-praskiej, łowickiej, radomskiej – po około 50. Wszyscy szafarze wraz z rodzinami uczestniczyli w Bazylice Mariackiej w bogatym programie pielgrzymkowym.

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej do Wąwolnicy: Uroczysta Eucharystia centralnym punktem wydarzenia

Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy i powitania pątników. Następnie kustosz sanktuarium, ks. kan. Jerzy Ważny opowiedział historię tego miejsca wraz z cudownymi wydarzeniami, sięgającymi XIII wieku, związanymi z figurą Matki Bożej. Swoje wystąpienie kustosz zakończył współczesnymi świadectwami udokumentowanych cudów i łask jakich doświadczają pątnicy przyjeżdżający do sanktuarium przez ostatnie lata.

Kolejnym punktem pielgrzymowania była konferencja prowadzona przez ks. prof. Adama Rybickiego pod hasłem “Duchowość mężczyzny a Eucharystia”. Po niej odbyła się Msza św., która stanowiła centralne wydarzenie pielgrzymki. Przewodniczył Jej abp Józef Górzyński, przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej KEP, a homilię wygłosił abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski przypomniał szafarzom, że Kościół powierzył ich dłoniom swój największy skarb, którym jest Ciało Chrystusa.

Na pielgrzymim szlaku nie mogło zabraknąć także, przygotowanego przez organizatorów, posiłku dla wszystkich pątników. Po chwili odpoczynku, pokrzepieni na duchu i ciele, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, zgromadzili się po raz ostatni w Bazylice, w „godzinie miłosierdzia”. Tam adorując Najświętszy Sakrament, odmawiając koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz litanię do Serca Pana Jezusa, zakończyli wspólne pielgrzymowanie do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy.

Pobłogosławieni pątnicy wyruszyli w drogę powrotną, do własnych domów i parafii, zachowując wszystkie przeżycia w swoim sercu, niczym Maryja, by przez Nią w Duchu Świętym, nieustannie ofiarowywać Bogu nie tylko swoją służbę w Kościele, ale również prosić o potrzebne łaski w życiu prywatnym.