Kurs dla kandydatów
- Home
- Kurs dla kandydatów
Jak wygląda kurs dla kandydatów na Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej Archidiecezji Lubelskiej?
W Archidiecezji Lubelskiej obowiązkowy kurs dla kandydatów na Nadzwyczajnych Szafarzy składa się z trzech zjazdów, dnia skupienia i Mszy Świętej z błogosławieństwem. Dowiedz się więcej!
Przygotowawczy kurs dla kandydatów na Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej Archidiecezji Lubelskiej
Kurs przygotowawczy
Kurs przygotowawczy obejmuje 3 spotkania wykładowo-warsztatowe w następujących terminach:
18 stycznia 2025 r.
22 lutego 2025 r.
1 marca 2025 r.
Msza św. z błogosławieństwem do pełnienia posługi szafarza planowana jest na 8 marca 2025 r.
Zgodnie z zaleceniem soborowej Konstytucji o liturgii świętej wszystkie osoby pełniące funkcje liturgiczne należy starannie wychować „w duchu liturgii oraz przygotować je do odpowiedniego i zgodnego z przepisami wykonywania przysługujących im czynności” (KL nr 29).
Nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej to osoba wyznaczona uroczystym błogosławieństwem biskupa do rozdzielania Komunii Świętej w czasie Mszy św. oraz do zanoszenia Jej osobom chorym lub w podeszłym wieku.
Może to być mężczyzna, siostra zakonna, brat zakonny lub niewiasta życia konsekrowanego.
KANDYDAT:
odznacza się zaangażowaniem w życie Kościoła
prowadzi wzorowe życie moralne
cieszy się poważaniem duchowieństwa i wiernych
W Archidiecezji Lubelskiej kurs przygotowawczy obejmuje trzy zjazdy, dzień skupienia oraz Mszę Świętą z błogosławieństwem do pełnienia posługi.
Świadectwa Szafarzy
Kandydaci na Szafarzy
Kurs kończy się rozmową z Archidiecezjalnym Duszpasterzem Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, a następnie w ustalonym terminie Arcybiskup sprawuje Mszę Świętą i specjalnym obrzędem udziela upoważnienia do pełnienia tej posługi na rok, z możliwością przedłużenia jej na dalsze lata. Przed obrzędem ustanowienia kandydaci odbywają dzień skupienia, a przed każdym przedłużeniem posługi szafarze winni odbyć co najmniej trzydniowe rekolekcje.
Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej powinien znać podstawowe prawdy katechizmowe oraz najważniejsze zagadnienia teologiczno-liturgiczne – takie, które wymienia Instrukcja KEP w sprawie formacji.
ZAGADNIENIA PODEJMOWANE NA KURSIE PRZYGOTOWAWCZYM: