Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej Archidiecezji Lubelskiej Rekolekcje Szafarzy AL Nałęczów 2023 piąty turnus zdjęcie grupowe

Rekolekcje dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej – relacja z piątej tury

W dniach 1-3 grudnia 2023 roku odbyły się rekolekcje dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej Archidiecezji Lubelskiej. Była to już piąta tura, ostatnia w tym roku kalendarzowym. U progu Adwentu Jezus wezwał nas z różnych zakątków Archidiecezji i zaprosił do Domu Rekolekcyjnego w Nałęczowie. Bardzo serdecznie witał nas dyrektor tego ośrodka, Ksiądz Piotr Ochal. Nad całą organizacją i przebiegiem czuwał Ksiądz Grzegorz Bogdański – nowy duszpasterz Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Nauki rekolekcyjne, modlitwy i nabożeństwa prowadził natomiast Ksiądz Sławomir Jargiełło – ojciec duchowny Seminarium Duchownego w Lublinie. W grudniowych rekolekcjach uczestniczyło 55 nadzwyczajnych szafarzy.

„Pokora, miłość, odpowiedzialność i obowiązek” – główne atrybuty piątej tury rekolekcji

„Pokora”, „Miłość”, „Odpowiedzialność” i „Obowiązek” to atrybuty, które wybrzmiewały podczas całego, jakże uduchowionego czasu. Modlitwa, konferencje oraz wzajemne relacje pozwalały każdemu z nas przypominać sobie, po co jesteśmy i dla Kogo jesteśmy. Świadectwa, wspólne rozmowy, wymiany doświadczeń, uwagi i wnioski, a przede wszystkim ogrom uśmiechu i życzliwości uczestników dodawały otuchy i sił przed wyzwaniami czekającymi nas w kolejnym roku posługi.

Obecność Arcybiskupa nobilitacją dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

Niewątpliwie najważniejszym momentem grudniowych rekolekcji była wspólna niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława. Obecność Pasterza Archidiecezji Lubelskiej podkreśliła wagę posługi Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

Arcybiskup Stanisław przypomniał historię ustanowienia pierwszych nadzwyczajnych szafarzy w Archidiecezji Lubelskiej w 1993 roku, co zapoczątkowało tradycje liczącą już 30 lat. Wśród nas byli obecni dwaj bracia z tego właśnie okresu. Ciepłe słowa kierowane do nas podczas homilii, ale również ostrzeżenia, abyśmy nie ulegali wszelkim pokusom, przypominały nam, że jesteśmy przede wszystkim po to, aby służyć potrzebującym, a nasza postawa ma być odzwierciedleniem Kościoła Służebnego wobec wszystkich wiernych.

Grudniowe rekolekcje dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej pełne humoru i wzajemnej życzliwości

To był naprawdę dobry czas! Każdy z nas wyjechał podbudowany i pełen zapału. Księże Grzegorzu, Księże Sławomirze – bez Was tego wszystkiego by nie było. Dzięki Waszemu poczuciu humoru, wielkiej życzliwości i przeogromnego zaangażowania te rekolekcje były takie, jakie być powinny. Dlatego jestem przekonany i mogę to powiedzieć w imieniu swoim oraz wszystkich uczestników V tury rekolekcji, że w przyszłym roku z jeszcze większą ochotą i zapałem przyjedziemy, aby stawać się lepszymi i trwać w tym, do czego zostaliśmy powołani.

(Autor: Maciej Matejko – uczestnik rekolekcji)