Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej Archidiecezji Lubelskiej Rekolekcje Szafarzy AL Dąbrowica 2023 foto 13

Rekolekcje dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej – za nami pierwszy turnus

Dobiegły końca pierwsze tegoroczne rekolekcje dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, które w dniach 22-24 września odbywały się w Domu Spotkania Caritas w Dąbrowicy. Uczestniczyło w nich ponad 50 mężczyzn z wielu parafii. Temat konferencji rekolekcyjnych nawiązywał do hasła trwającego roku liturgicznego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Rekolekcje dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej 2023: I turnus zgromadził ponad 50 uczestników

Każdy, kto pragnie zostać Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej, musi przejść odpowiedni kurs, który kompleksowo przygotuje go do pełnienia tej zaszczytnej funkcji. Po uroczystym obrzędzie ustanowienia szafarze zobowiązani są do corocznego uczestnictwa w rekolekcjach formacyjnych, jeśli chcą przedłużyć swoją posługę na następny rok.

W pierwszym turnusie tegorocznych rekolekcji, który odbył się w weekend 22-24 września w Domu Spotkania Caritas w Dąbrowicy, uczestniczyło ponad 50 mężczyzn z kilkunastu parafii. Konferencje rekolekcyjne głosił Ksiądz Sławomir Jagiełło, zastępca moderatora Archidiecezjalnego Centrum Formacji Liturgicznej. Poruszane zagadnienia doskonale korespondowały z hasłem trwającego roku liturgicznego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Rekolekcje dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej 2023: Msza Święta punktem centralnym

Najważniejszym momentem każdego dnia rekolekcji była Msza Święta. Uczestnicy mieli również możliwość wspólnej modlitwy Liturgią Godzin, skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także pracy w grupach, której motywem przewodnim była wizyta u chorych. Dzięki temu mogli oni lepiej się poznać, wymienić doświadczeniami z posługi w swoich parafiach, a przede wszystkim uświadomić sobie, jak duża odpowiedzialność spoczywa na barkach Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

Zwieńczeniem wrześniowych rekolekcji była przemowa Księdza Grzegorza Bogdańskiego, który odwołał się do dokumentu Stolicy Apostolskiej „Immensae caritatis”. Nowy duszpasterz Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej Archidiecezji Lubelskiej motywował uczestników spotkania formacyjnego w Dąbrowicy do nieustannego wzrastania duchowego oraz pogłębiania nabożeństwa do Najświętszego Sakramentu:

„Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej, odpowiednio przygotowany, winien wyróżniać się dobrym życiem chrześcijańskim, wiarą i obyczajami. Aby zaś zawsze był zdolny do wypełniania tak ważnej funkcji, powinien pogłębiać nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i starać się świecić przykładem nabożeństwa i czci względem Sakramentu Ołtarza wobec innych wiernych” – podsumował Ksiądz Grzegorz Bogdański.

Rekolekcje dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej 2023: Kolejne terminy i nowości

Kolejne turnusy rekolekcji dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej odbędą się 6-8 października (Dąbrowica, 95 miejsc), 13-15 października (Dąbrowica, 95 miejsc), 17-19 listopada (Nałęczów, 49 miejsc) oraz 1-3 grudnia (Nałęczów, 49 miejsc), a poprowadzi je także Ksiądz Sławomir Jagiełło. Prawdopodobnie już w przyszłym roku nowym miejscem spotkań formacyjnych dla Szafarzy AL stanie się też Ognisko Światła i Miłości w Łopocznie. Nowością będzie również odświeżona wersja legitymacji Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej w formie nowoczesnej karty.