Rekolekcje w dobrym towarzystwie – dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej – w 2024 roku
W piątek 11 października do Domu Spotkania w Dąbrowicy przyjechało 68 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej z różnych zakątków Archidiecezji Lubelskiej. Choć nie można zaprzeczyć, że stanowili znakomitą reprezentację lubelskiego Kościoła, to jednak muszę uprzedzić, że nie do nich odnosi się tytuł tej relacji… Podczas dorocznych rekolekcji formacyjnych mieliśmy okazję poznać i spotkać w tym miejscu kilka niewątpliwie wyjątkowych osób:
Jezus Chrystus przebywał wśród nas w swoim Przedwiecznym Słowie, w Ciele i Krwi oraz w Duchu, którego przywoływaliśmy. Udzielił też obficie swego miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania.
Święty Jan Apostoł i Ewangelista, przedstawiony został zgromadzonym z niezwykle interesującej perspektywy. Choć w relacjach i postępowaniu wykazywał chłopięcą prostotę, to dzięki niej został bezpośrednim świadkiem śmierci Mistrza (jedynym wśród apostołów!), a po upływie wielu lat pozostawił nam cykl natchnionych ksiąg. Dzieła te przepojone są głębokim mistycyzmem i skrywają tak wiele ukrytych znaków, że dla odsłonięcia drobnej ich części potrzebna była obecność Rekolekcjonisty. A był nim ks. Mirosław Bielecki, kapłan cechujący się wyjątkowym spokojem i łagodnością, a zarazem mądrością i stanowczością w odkrywaniu objawionej prawdy i wskazywaniu jej wymagań.
Patronat Świętego Grzegorza Wielkiego, który zapisał się w dziejach Kościoła jako reformator liturgii oraz śpiewu liturgicznego, zawdzięczamy z kolei ks. Grzegorzowi Bogdańskiemu. Dzięki temu zasłużonemu ceremoniarzowi biskupiemu, a zarazem naszemu duszpasterzowi, a także dzięki jego zamiłowaniu do porządku i dobrej organizacji, w sobotę zawitał do nas jeszcze jeden znakomity gość – bp Józef Wróbel. Jego obecność wśród zgromadzonych szafarzy, a także wspólna modlitwa stała się znakiem utrwalającym w nas poczucie trwania w jedności z lubelskim Kościołem i jego pasterzami. Umocnieni pasterskim błogosławieństwem wracamy do dalszej służby w naszych lokalnych wspólnotach.
(Autor: Krzysztof Zybała – uczestnik rekolekcji)