V turnus rekolekcji w dobrym towarzystwie dniach 18-20 października 2024 roku dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

W dniach 18-20 października 2024 roku odbyła się w Nałęczowie piąta edycja rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej Archidiecezji Lubelskiej. Rekolekcje dla grupy ok. 50 osób, prowadził ks. Mirosław Bielecki z Ogniska Miłości w Łopocznie. Szczególnie ważnym wydarzeniem były sobotnie wieczorne odwiedziny Biskupa Mieczysława Cisło. W znacznej części programu obecny był także ks. Grzegorz Bogdański, nasz duszpasterz, który czuwał nad sprawnym przebiegiem rekolekcji. W sobotniej i niedzielnej Eucharystii towarzyszył im także ks. Piotr Ochal – dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Nałęczowie.

Rekolekcjom patronowali: Maryja – MB Częstochowska (Patronka Domu Rekolekcyjnego), św. Jan (Autor rozważanej Ewangelii) oraz św. Łukasz i bł. Ks. Jerzy Popiełuszko (Patroni dnia).

Rekolekcje umożliwiły wejście w doświadczenie św. Jana – umiłowanego ucznia Jezusa, powierzonego Maryi. Rozważane na konferencjach rozdziały Ewangelii Janowej (1, 2, 20), dzięki wyjątkowej interpretacji Rekolekcjonisty, otworzyły nas na Tajemnicę Kościoła, który jest dziełem Jezusa i rodzi się z Jego Zmartwychwstania. Jezus zdumiewa, powołuje uczniów (Kościół grzeszników) i pozostaje w ich doświadczeniu, czyni cuda, Jest Bogiem obecnym wśród nas – grzeszników – w Tajemnicy Kościoła. Ważną częścią rekolekcji była piątkowa i sobotnia Adoracja Najświętszego Sakramentu (w ciszy) oraz Sakrament Pokuty i Pojednania. Cały drugi dzień rekolekcji był też czasem wyjątkowej modlitwy Kościoła – Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, której bogatą symbolikę przedstawiał w komentarzu do modlitwy Ksiądz Rekolekcjonista. Fakultatywnym elementem rekolekcji była projekcja filmu dokumentalnego o tytule „Miało nie żyć”, który dotyczy aborcji i został wyprodukowany przez Fundację Życia i Rodziny. Film ten skłonił do rozmów i osobistej refleksji, m.in. na temat odpowiedzialności, prawości sumień oraz wierności Ewangelii.

Nie można też zapomnieć o bardzo smacznych i bogatych posiłkach, które były ważnym uzupełnieniem formacji duchowej. Dodatkowo wspomnieć należy, że piękna pogoda zachęciła część uczestników do spaceru po uzdrowisku. Rekolekcje to też czas spotkania z braćmi szafarzami, czas wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń, czas przypomnienia sobie wytycznych dotyczących naszej posługi.

Nie można też zapomnieć o kilkakrotnie powtarzanych przez Księdza Biskupa, Rekolekcjonistę i Naszego Duszpasterza słowach wdzięczności za naszą posługę Kościołowi i wyrażanej przez Nich zachęcie do trwania w miłości do Kościoła – który jest dziełem Jezusa.

Rekolekcje w Nałęczowie były dla mnie wyjątkowym czasem zatrzymania i czasem nadziei, dobrodziejstwem potrzebnym, by stawać się dojrzalszy w wierze. Uczestnictwo w rekolekcjach to ważny etap na drodze formacji Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej. Kluczowe pytania zadawane przez Rekolekcjonistę i Biskupa Mieczysława: „Kim jest dla mnie Jezus?” i „Jaka jest moja świadomość Eucharystii?” towarzyszyły mi w czasie rekolekcji i pozostaną ważną częścią mojego życia. Rekolekcje umożliwiły mi nowe spojrzenie i lepsze zrozumienie sensu przemiany życia oraz roli cierpienia. Napełniły mnie też radością z posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej. Jestem potrzebny Kościołowi, chcę Mu służyć w posłudze chorym, udzielaniu Komunii Świętej, ale też chcę być lepszym człowiekiem, mężem i ojcem.

Rekolekcje to piękny, bardzo potrzebny czas. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, dzięki którym mogły się odbyć. Bardzo dziękuję za Waszą obecność i słowo, które do nas kierowaliście. Mam nadzieję, że za rok znów się spotkamy.

(Autor: Sebastian Bernat – uczestnik rekolekcji)